M6 - Bahnité říční náplavy (NT)

Převod na jiné jednotky

habitaty Natura 2000

3270 Bahnité břehy řek s vegetací svazů Chenopodion rubri p. p. a Bidention p. p.

jednotky soustavy Smaragd

PDF, 29 kB

Statistiky

(popis vizualizace vybraných parametrů prostředí pro biotopy: PDF, 330 kB)

nadmořská výška [m]

průměrné srážky [mm]

průměrná teplota [°C]
 

vazba na potenciální přirozenou vegetaci
  kód sdružená vegetační jednotka%
 1lužní lesy56,76
 2dubohabřiny a lipové doubravy17,37
 4květnaté bučiny1,86
 7acidofilní bučiny2,62
 8perialpinské bazifilní teplomilné doubravy0,13
 10subacidofilní středoevropské teplomilné doubravy0,78
 11acidofilní bikové, březové a borové doubravy18,99
 14klimaxové a podmáčené smrčiny0,63
 19vodní toky a nádrže0,86

rozšíření ve fytogeografických obvodech
 termofytikum české
 termofytikum panonské
 mezofytikum české
 mezofytikum karpatské
 oreofytikum české
 oreofytikum karpatské
rozloha [ha] % ČR počet segmentů prům. vel. segm. [ha] var. koef. rozlohy segm. min. rozloha [ha] max. rozloha [ha]
109,98850.00144400,25000,21160,000174593,44285679

Ohrožené druhy

mechorosty (PDF, 182 kB)

vyšší rostliny (PDF, 174 kB)

houby (PDF, 182 kB)

brouci - střevlíkovití (PDF, 159 kB)

Agonum dolens  (CR) Bembidion fluviatile  (LR) Bembidion subcostatum javurkovae  (VU) Dyschirius angustatus  (VU) Dyschirius digitatus  (LR) Dyschirius chalybeus gibbifrons  (RE) Dyschirius intermedius  (LR) Dyschirius nitidus  (VU) Poecilus striatopunctatus  (RE) Thalassophilus longicornis  (LR)

brouci - drabčíkovití (PDF, 165 kB)

Atheta luridipennis Biblioplectus minutissimus Bledius annae Bledius arcticus Bledius atricapillus Bledius erraticus Bledius fergussoni Bledius fossor Bledius pallipes Brachygluta helferi longespina Brachyusa concolor Calodera rufescens Carpelimus exiguus Carpelimus fuliginosus Carpelimus ganglbaueri Carpelimus heidenreichi Carpelimus lindrothi Carpelimus politus Carpelimus similis Carpelimus subtilicornis Dacrila fallax Dacrila pruinosa Deinopsis erosa Devia prospera Erichsonius signaticornis Gabrius appendiculatus Gabrius astutoides Gnypeta caerulea Gnypeta rubrior Ischnopoda balteata Ischnopoda exarata Ischnopoda nitella Ischnopoda objecta Ischnopoda scitula Ityocara rubens Luzea nigritula Ocalea concolor Philonthus diversiceps Planeustomus palpalis Scopaeus armeniacus Scopaeus bicolor Scopaeus bicolor Scopaeus debilis Scopaeus didymus Scopaeus fuscatus Scopaeus pusillus Stenus calcaratus Stenus guttula Stenus guttula Stenus palposus Stenus pumilio Thinodromus hirticollis

denní motýli (PDF, 168 kB)

pavouci (PDF, 152 kB)

Arctosa maculata  (VU) poznámka k výskytu: jediný nález na Křivoklátsku

měkkýši (PDF, 146 kB)

ryby (PDF, 194 kB)

obojživelníci (PDF, 194 kB)

Hyla arborea arborea  (NT) Rana arvalis arvalis  (EN) Rana arvalis wolterstorffi  (NE) Rana kl. esculenta  (NT) Rana ridibunda  (NT)

plazi (PDF, 194 kB)

Anguis fragilis colchicus  (NE) Anguis fragilis fragilis  (LC) Emys orbicularis orbicularis?  (DD) Natrix natrix natrix  (LC) Natrix tessellata  (EN)

ptáci (PDF, 194 kB)

Motacilla flava  (VU)

savci (PDF, 194 kB)

Castor fiber  (VU) Lutra lutra  (VU) Mustela putorius  (DD)

Diagnostické, konstantní a dominantní druhy

(analyzováno z celkového počtu 358 fytocenologických snímků)
(metodika stanovení dominantních, diagnostických a konstantních druhů: PDF, 114 kB)

diagnostické druhy

druhhodnotadalší
Rumex maritimus46,7C, Dm
Rorippa palustris43,8C
Ranunculus sceleratus40,4C
Bidens tripartita37,3C
Alopecurus aequalis35,1C, Dm
Carex bohemica33,8
Bidens radiata31,2
Bidens cernua30,2Dm
Persicaria lapathifolia27,1C, Dm
Persicaria hydropiper26,4C, Dm
Oenanthe aquatica23,9
Potentilla supina23,3
Veronica anagallis-aquatica22,9
Juncus bufonius22,4
Cyperus fuscus19,8
Chenopodium rubrum18,5
Leersia oryzoides17,2
Myosoton aquaticum17,1
Botrydium granulatum16,2
Eleocharis ovata15,7
Echinochloa crus-galli14,7
Bolboschoenus maritimus s.lat.14,3
Alisma plantago-aquatica13,6
Epilobium hirsutum12,5
Lycopus europaeus12,1
Gnaphalium uliginosum11,5
Nostoc commune11,1
Callitriche palustris s.lat.10,7
Physcomitrium eurystomum10,4
Limosella aquatica10,2

konstantní druhy

druhhodnotadalší
Persicaria lapathifolia58Dg, Dm
Rumex maritimus47Dg, Dm
Persicaria hydropiper45Dg, Dm
Rorippa palustris44Dg
Bidens tripartita43Dg
Alopecurus aequalis43Dg, Dm
Ranunculus sceleratus32Dg

dominantní druhy

druhhodnotadalší
Bidens cernua7Dg
Persicaria hydropiper6Dg, C
Persicaria lapathifolia4Dg, C
Alopecurus aequalis4Dg, C
Rumex maritimus3Dg, C

Syntaxony a jejich ohrožení

(upraveno a doplněno podle Moravec a kol., 1995)

Rumicetum maritimi (NT) Bidentetum tripartitae (NT) Bidentetum cernuae (VU) Polygono brittingeri-Chenopodietum rubri (NT) Pulicario vulgaris-Bidentetum (VU)

Fotografie

 
Kučera, T. [ed.] 2005: Červená kniha biotopů České republiky. URL: http://www.usbe.cas.cz/cervenakniha.