T3.5 - Acidofilní suché trávníky

Převod na jiné jednotky

habitaty Natura 2000

6210 Polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích (Festuco-Brometalia) (* význačná naleziště vstavačovitých)

jednotky soustavy Smaragd

PDF, 29 kB

Mapka rozšíření biotopu

(viz nižší jednotky biotopů)

Statistiky

(popis vizualizace vybraných parametrů prostředí pro biotopy: PDF, 330 kB)

(viz nižší jednotky biotopů)

Ohrožené druhy

mechorosty (PDF, 182 kB)

vyšší rostliny (PDF, 174 kB)

Gentianella praecox bohemica  (CR) Pulsatilla patens  (CR)

houby (PDF, 182 kB)

brouci - střevlíkovití (PDF, 159 kB)

brouci - drabčíkovití (PDF, 165 kB)

denní motýli (PDF, 168 kB)

pavouci (PDF, 152 kB)

měkkýši (PDF, 146 kB)

ryby (PDF, 194 kB)

obojživelníci (PDF, 194 kB)

plazi (PDF, 194 kB)

Coronella austriaca austriaca  (VU) Elaphe longissima longissima  (EN) Lacerta agilis agilis  (NT) Lacerta viridis viridis  (EN) Natrix natrix natrix  (LC)

ptáci (PDF, 194 kB)

Miliaria calandra  (VU) Perdix perdix  (NT) Saxicola torquata  (VU)

savci (PDF, 194 kB)

Mustela eversmannii  (EN) Spermophillus citellus  (EN)

Diagnostické, konstantní a dominantní druhy

(analyzováno z celkového počtu 93 fytocenologických snímků)
(metodika stanovení dominantních, diagnostických a konstantních druhů: PDF, 114 kB)

diagnostické druhy

druhhodnotadalší
Agrostis vinealis42,7C
Dianthus carthusianorum s.lat.39,8C
Avenula pratensis37,1C, Dm
Pseudolysimachion spicatum34,5C
Euphrasia stricta29,9
Pulsatilla grandis29,2
Hieracium pilosella29,1C
Cladonia rangiformis27,8C
Asperula cynanchica27,6C
Festuca rupicola27,5C, Dm
Koeleria macrantha27,4C
Potentilla arenaria24,1C
Phleum phleoides22,6C
Cerastium arvense22,5C
Pimpinella saxifraga22,2C
Trifolium alpestre21,6C
Pulsatilla patens20,7
Centaurea stoebe20,6C
Thymus praecox20C
Stipa borysthenica19,4
Genista pilosa19,2
Carex caryophyllea19,1
Armeria vulgaris ssp. vulgaris18,8
Trifolium campestre18,1
Hypnum cupressiforme agg.18,1C, Dm
Hypericum perforatum17,7C
Eryngium campestre17,6C
Seseli annuum17,3
Sedum sexangulare17
Carlina acaulis16,8
Potentilla argentea16,3
Festuca ovina16,2C
Weissia rutilans15,8
Rumex acetosella15,3C
Ceratodon purpureus15,3C
Plantago lanceolata15C
Pulsatilla pratensis14,6
Thesium arvense14,4
Peucedanum oreoselinum14,3
Viola rupestris14,1
Cladonia pyxidata14,1
Euphorbia cyparissias13,8C
Jasione montana13,6
Achillea millefolium agg.13,5C
Cladonia foliacea13,4
Silene otites s.lat.13,3
Lychnis viscaria13,3
Lotus corniculatus12,9C
Trifolium arvense12,5
Veronica prostrata12,4
Abietinella abietina11,8Dm
Saxifraga bulbifera11,5
Cladonia furcata11,3
Arrhenatherum elatius10,9C
Polytrichum piliferum10,8
Thymus pulegioides10,6
Linaria genistifolia10,4
Cerastium pumilum s.lat.10,3
Senecio jacobaea10,2
Pottia intermedia10,2
Helichrysum arenarium10,2

konstantní druhy

druhhodnotadalší
Dianthus carthusianorum s.lat.87Dg
Achillea millefolium agg.75Dg
Hieracium pilosella70Dg
Festuca rupicola70Dg, Dm
Pimpinella saxifraga65Dg
Plantago lanceolata63Dg
Koeleria macrantha60Dg
Asperula cynanchica57Dg
Hypericum perforatum56Dg
Potentilla arenaria55Dg
Avenula pratensis51Dg, Dm
Euphorbia cyparissias48Dg
Agrostis vinealis46Dg
Pseudolysimachion spicatum44Dg
Centaurea stoebe44Dg
Poa pratensis s.lat.43
Hypnum cupressiforme agg.43Dg, Dm
Festuca ovina43Dg
Lotus corniculatus41Dg
Arrhenatherum elatius41Dg
Rumex acetosella39Dg
Thymus praecox37Dg
Cerastium arvense37Dg
Anthoxanthum odoratum s.lat.37
Phleum phleoides34Dg
Trifolium alpestre33Dg
Eryngium campestre33Dg
Cladonia rangiformis33Dg
Ceratodon purpureus32Dg

dominantní druhy

druhhodnotadalší
Festuca rupicola6Dg, C
Avenula pratensis4Dg, C
Hypnum cupressiforme agg.3Dg, C
Abietinella abietina3Dg

Syntaxony a jejich ohrožení

(upraveno a doplněno podle Moravec a kol., 1995)

(syntaxony pro tuto úroveň biotopu nezpracovány)

Fotografie

 
Kučera, T. [ed.] 2005: Červená kniha biotopů České republiky. URL: http://www.usbe.cas.cz/cervenakniha.