O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůDruhy z přílohy I

kvakoš noční (Nycticorax nycticorax)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

kvakoš noční (Nycticorax nycticorax)

Kategorie zákonné ochrany

Silně ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

kriticky ohrožený (C1)

Směrnice o stanovištích

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha II

CITES

Ekologie a biologie

Menší volavka s nevýrazným kratším krkem. Hřbet dospělého ptáka je šedý, spodní část bělavá. Samec v době hnízdění má týle dvě bílá nápadná dlouhá pera. Hnízdním prostředím jsou bažinaté oblasti, rybníky s křovitými porosty, ostrůvky se stromy a keři. Hnízdí od začátku dubna do srpna v koloniích. Kvakoši jsou aktivní za šera, přeletují i v noci. Zimují v Africe v subsaharské oblasti.

Celkové rozšíření

Rozšířen v Evropě jen v nižších polohách. Stále široce rozšířen v povodí Volhy, Rhôny, Dunaje. Zvláště početný je v severní Itálii, klesající populace je ve Španělsku.

Rozšíření v ČR

Hnízdění kvakoše je známo až od dvacátého století. Kolonie kvakošů existují v Lednici na Moravě, na Jaroslavických a Pohořelických rybnících, na Třeboňsku a Českobudějovicku. Populace kvakoše nočního od počátku 70. let nepřetržitě roste, přičemž již dosáhla hodnoty 800 párů.

Ohrožení

Kolonie kvakošů jsou ohrožovány zejména záměrným shazováním hnízd a porážením hnízdních stromů a keřů nebo také rozplavováním hnízdních ostrůvků.

Péče o druh

Zajištění stability s tendencí k rozplavování ostrůvků.

Literatura

Hora J., Brinke T., Vojtěchovská E., Hanzal V., Kučera Z., eds. (2010): Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005–2007. 1. vydání. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2010. 320 s.

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.