O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůDruhy z přílohy I

volavka červená (Ardea purpurea)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

volavka červená (Ardea purpurea)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

kriticky ohrožený (C1)

Směrnice o stanovištích

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Svrchní část a hřbet má šedý, hlava, krk a boky ze strany hnědo-červené. Na hlavě a krku jsou podélné černé pruhy a skvrny. Na temeni vyrůstají černá prodloužená pera. Žije nenápadně rákosinách, na okrajích rybníků a mělkých vod. Je obyvatelem nížin a rovin. Hnízdní koloniálně na rákosu, orobinci nebo na vrbových keřích. Je tažná - zimuje na jih od Sahary.

Areál volavky červené v západní Evropě je přerušený. Navazuje více v centrální a východní Evropě. Obývá pás mírný, Středomoří, lesostepi, stepi. Adaptována na hustou bažinnou vegetaci.

Celkové rozšíření

Většina evropské populace je v Rusku, významná část ve Francii, Španělsku, Rumunsku, Maďarsku, Ukrajině, Itálii, Holandsku, Portugalsku. Ve řadě evropských zemích nastal pokles i o padesát procent. Důvody: zanášení mělkých vod, vysoušení podmáčené a zaplavené půdy.

Rozšíření v ČR

Hnízdní kolonie jsou známy z jižní Moravy a jižních Čech. Velikost populace se snižuje, hnízdí nepočetně a vzácně. Projevila se tendence zakládat nové kolonie např. na Písecku a Pardubicku a u Pohořelic.Za příčinu úbytku se považuje snížení potravní základny a ztráty na zimovišti v západní Africe.

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.