O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůDruhy z přílohy I

kolpík bílý (Platalea leucorodia)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

kolpík bílý (Platalea leucorodia)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

kriticky ohrožený (C1)

Směrnice o stanovištích

o ptácích (příloha I)

Bonnská úmluva

příloha II, AEWA

Bernská úmluva

příloha II

CITES

příloha II

Ekologie a biologie

Menší než čáp. Zbarven bíle, mimo černé špičky křídel. Dospělí ptáci mají na hrudi široký příčný žlutavý pruh. Zobák kolpíka je černý se lžicovitým rozšířením na konci. Nohy jsou u dospělých černé, u mladých ptáků světlé. Hnízdí v okolí mělkých vod, vyžaduje rozsáhlé porosty rákosin, křovitých vrb apod. Potravu získává při brodění v mělké vodě, kdy zobákem projíždí vodu od jedné strany na druhou. Hnízdo bývá umístěno na rákosí, popř. na keřích a dřevinách u vody. Tažný druh, zimuje v severní Africe a malé Asii.

Celkové rozšíření

Nejseverněji v Evropě hnízdí v Nizozemí. Nejvyšší počet je v Rusku, Ukrajině a Maďarsku, v málých počtech v Itálii, Slovensku, Francii, Portugalsku, Španělsku. Je potravní specialista, proto je rozšíření v Evropě omezeno na výskyt vhodných potravních podmínek. V SV Evropě klesá, početnost se zvyšuje v Maďarsku a Nizozemí.

Rozšíření v ČR

Hnízdění zjištěno vzácně na jižní Moravě (Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny) a v jižních Čechách. V současné době jen na Českobudějovicku (3-4 páry).

Ohrožení

Péče o druh

Navržená ptačí oblast Českobudějovické rybníky je jediným hnízdištěm kolpíka bílého v ČR. Druh již po dobu 8 let splňuje kritérium pro PO (3 páry), jde však o malou izolovanou populaci, jejíž perspektiva je dosud nejasná, proto kolpík zatím nebyl navržen jako předmět ochrany PO. Přesto bude mít prospěch z ochranných podmínek ptačí oblasti, zejména těch, které jsou určeny pro kvakoše nočního.

Literatura

Hora J., Brinke T., Vojtěchovská E., Hanzal V., Kučera Z., eds. (2010): Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005–2007. 1. vydání. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2010. 320 s.

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.