O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůDruhy z přílohy I

husa velká (Anser anser)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

husa velká (Anser anser)

Kategorie zákonné ochrany

Žádná

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

kriticky ohrožený (C1)

Směrnice o stanovištích

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Velký vodní pták. Celkové zbarvení je stříbřitě šedavé se světlejšími pruhy. Dospělí ptáci mají na břiše příčné černé protáhlé skvrny. Ocas je lemován bíle. Zobák a nohy jsou zbarveny růžově.

Hnízdním biotopem jsou větší vodní nádrže s pobřežním porostem rákosin, zarostlé ostrůvky. Hnízdí i na vrbách, někdy využívá i hnízd jiných velkých druhů ptáků, např. dravců. Vždy je nutná blízkost vhodných otevřených míst pro pastvu - luk, pastvin a polí se zasetým obilím. Obývá nížiny, nejvýše položené hnízdiště v ČR je 460 m. n. m. Je tažným druhem. Husy velké zimují v Severní Africe, na jihu Španělska, v malé míře přezimují i u nás.

Celkové rozšíření

Značná část evropské populace hnízdí na Islandu, Velké Britániii, jižní Skandinávii, centrální a západní Evropě. Od padesátých let dvacátého století byl zaznamenán nárůst početnosti evropské populace. Pokles zaznamenali v Moldávii, Rumunsku, Slovensku, Bulharsku, Řecku. Jde však o jiný poddruh husy velké.

Rozšíření v ČR

Husy velké hnízdí pravidelně v jižních Čechách, jižní Moravě, Českolipsku, nepravidelně i na jiných místech např. Písecko, Polabí. Na Českobudějovicku hnízdilo v posledních letech více než 100 párů. Od sedmdesátých do devadesátých let minulého století vzrůstala v ČR početnost hnízdících párů až k téměř 700 párům.

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.