O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůBrouci

potápník dvojčárý (Graphoderus bilineatus)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

potápník dvojčárý (Graphoderus bilineatus)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

zranitelný (VU)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha II

CITES

Ekologie a biologie

Hlavním stanovištěm tohoto potápníka jsou zejména hluboké nádrže a různá jezera s hustou vodní vegetací. V jižních oblastech svého výskytu osidluje nejčastěji prosluněné čisté až dystrofní vody, v našich podmínkách obýval pravděpodobně především neobhospodařované menší rybníky a nádrže. Dospělí potápníci zimují pravděpodobně ve vodě.

Životní cyklus tohoto druhu je univoltinní, vajíčka jsou kladena na jaře, larvy se vyvíjejí přes léto.

Celkové rozšíření

Potápník Graphoderus bilineatus je západopalearktický druh rozšířený od Španělska, Francie a Anglie a jižní Skandinávie po západní Sibiř.

Rozšíření v ČR

V České republice byl tento druh nalézán v minulosti sporadicky po celém území státu. Doklady o jeho výskytu končí před rokem 1960, poté nebyl na našem území zaznamenán (kromě roku 1965, kdy je znám nález z Veselí nad Lužnicí). Teprve v roce 1996 byl nalezen v jižních Čechách na rybníce Vizír.

Ohrožení

Vyhynutí na lokalitách bylo způsobeno především zničením a přeměnou původních stanovišť, která byla způsobena především silnou intenzifikací rybníkářství datovaného na přelom 50.a 60. let dvacátého století. Tyto změny postihly celou řadu dalších druhů vodních živočichů. Mimo tento faktor ovlivňují samozřejmě stav vodních ekosystémů i splachy zemědělských látek.

Péče o druh

Dosud jediná známá recentní lokalita Vizír musí zůstat stranou rybářského využití. Mimo to je nutné zajistit malou úživnost v sousedním rybníce Kukla i v povodí nad oběma rybníky. Pokud by byl potápník dvojčárý opět nalezen na dalších lokalitách, je nutno omezit hospodaření i na nich.

Literatura

Hájek, J. (2004): Rozšíření potápníků Dytiscus latissimus a Graphoderus bilineatus (Coleoptera: Dytiscidae) v České republice. – Klapalekiana, 40: 13-23.

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.