O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůMotýli

ohniváček rdesnový (Lycaena helle)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

ohniváček rdesnový (Lycaena helle)

Kategorie zákonné ochrany

Silně ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

neznámý

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Motýl slatin a mokrých luk s vyšší denzitou rdesna hadího kořene. který je živnou rostlinou larev. Bivoltinní. housenka zůstává po celý život na rubu listu a kuklí se na řapíku. Vytváří uzavřené populace. Jeho ohrožení souvisí s ohrožením slatin jako biotopu. jeho poslední lokality na Olomoucku zanikly odvodněním.

Celkové rozšíření

Eurosibiřský druh. ostrůvkovitě rozšířený od Francie až po Dálný Východ. V České republice byl znám z řady moravských lokalit. ze západních a severních Čech. Pardubicka a Podkrkonoší. Z těchto lokalit vymizel v průběhu 20. století. nejdéle přežíval (do roku 1952) na Olomoucku - na slatiništi Černovír. Na konci 90. let byla provedena amatérská reintrodukce na Šumavě.

Rozšíření v ČR

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.