O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůMotýli

modrásek stepní (Polyommatus eroides)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

modrásek stepní (Polyommatus eroides)

Kategorie zákonné ochrany

Silně ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

neznámý

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Ekologie a biologie tohoto druhu je osud málo známá. Je to druh vápenitých krátkostébelných kamenitých stepí v nížině. Fakultativní myrmekofil. přezimuje larva. Jako živná rostlina je uváděn kozinec. kručinka. vlnice. Jeho výskyt na našem území byl na okraji areálu. jako příčiny vyhynutí lze uvžovat mikroklimatické změny v důsledku absence pastvy.

Celkové rozšíření

Pontomediterrání druh vyhledávající vápencové stepi v nížinách. ve střední Evropě velmi lokální. V České republice byl sbírán pouze na Tabulové hoře u Klentnice v pavlovských vrších v letech 1950-1957. V současnosti je v ČR považovaný za vymřelého.

Rozšíření v ČR

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.