O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůMotýli

bělásek východní (Leptidea morsei)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

bělásek východní (Leptidea morsei)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

neznámý

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Motýl světlin a pasek teplých nížinných listnatých lesů. lesnatých údolí, lesních cest, průseků a lemů. Dvě generace během roku (jaro a pozdní léto). Samice kladou vajíčka na rub listů hrachoru černého a hrachoru jarního. Jeho ústup lze uvést do souvislostí se změnou způsobů lesního hospodaření. Především ústupem pařezinového hospodaření a přerůstáním výmladkových porostů. Podobně jako mnohé další druhy motýlů výzaných na ranná sukcesní stadia lesa.

Celkové rozšíření

Eurosibiřský druh. Ve střední Evropě roztrušeně a vzácně.

Rozšíření v ČR

Jeho historický výskyt je znám z lokalit jihovýchodní Moravy. V současnosti je znám jeho nález v Sovinci. z druhé poloviny 80. let pak nález z Hodonínska. Stav populací je však neznámý a tento druh je pravděpodobně blízek vymření v ČR.

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.