O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůNetopýři

vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

téměř ohrožený (NT)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

příloha II

Bernská úmluva

příloha II

CITES

Ekologie a biologie

Původně jeskynní druh, a to ve všech fázích životního cyklu. V posledních desetiletích je zřejmý trend jeho částečné synantropizace – podobně jako u vrápence malého obsazují letní samičí kolonie stále častěji vhodné půdy různých staveb. Jako zimoviště využívá tento druh podzemní prostory s příhodným mikroklimatem ( +6 až +11°C - jeskyně, ale také štoly a sklepy).

Loví především brouky a můry na loukách, pastvinách a okrajích listnatých lesů. Zimoviště se nacházejí poblíž letních úkrytů (délka přeletů obvykle nepřesahuje 30 km).

Celkové rozšíření

Palearktická oblast, rozšíření v Evropě určuje minimální průměrná roční teplota +10°C.

Rozšíření v ČR

Česká republika leží mimo souvislý areál rozšíření tohoto druhu, nálezy na našem území jsou zcela výjimečné a téměř výhradně ze zimovišť. Jedná se přitom pravděpodobně o náhodné zálety jedinců (samců) mimo areál stálého výskytu.

Ohrožení

Obecně lze říci. Že hlavním faktorem ohrožení tohoto druhu v Evropě je úbytek potravních stanovišť (změny zemědělského hospodaření. nahrazování listnatých lesů jehličnatými). ale také uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.

Péče o druh

Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy, případně sklepy budov).

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.