O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůNetopýři

netopýr východní (Myotis blythii)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

netopýr východní (Myotis blythii)

Kategorie zákonné ochrany

Silně ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

téměř ohrožený (NT)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

příloha II

Bernská úmluva

příloha II

CITES

Ekologie a biologie

Vzhledově velmi podobný netopýrovi velkému (Myotis myotis) – jedná se o tzv. podvojné druhy („sibling species“), které dokonce mohou tvořit smíšené letní kolonie, vzájemně se však nekříží. Netopýr východní je teplomilný jeskynní druh asijského původu, obývající suché a teplé oblasti otevřené krajiny. Jako letní úkryty využívá v našich zeměpisných šířkách teplé půdy budov, zimuje v jeskyních a štolách s teplotou 6-12°C.

Potravu tvoří především rovnokřídlý hmyz, který loví v otevřených travnatých biotopech. Příležitostně migruje na větší vzdálenosti (až 600 km).

Celkové rozšíření

Jižní Evropa a Asie až po Himaláje.

Rozšíření v ČR

Česká republika leží na severní hranici areálu tohoto druhu. Většina nálezů pochází z podzemních zimovišť na jižní Moravě. Jednotlivé kusy se v období přeletů zatoulávají více na sever a na západ, až po moravskou část Svitavska, výjimečně až do východních Čech. Na jižní Moravě byl na dvou lokalitách také zaznamenán výskyt gravidní samice, což prokazuje rozmnožování tohoto druhu na našem území. Letní kolonie samic však zatím nalezena nebyla.

Ohrožení

Obecně lze říci. Že hlavním faktorem ohrožení tohoto druhu v Evropě je uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.

Péče o druh

Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy, případně sklepy budov).

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.