O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůMechorosty

bělomech sivý (Leucobryum glaucum)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

bělomech sivý (Leucobryum glaucum)

Kategorie zákonné ochrany

Žádná

Červený seznam ČR

málo dotčený (LC)

Červený seznam IUCN

-

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha V)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Dvoudomý, pseudoautoický mech s trpasličími samčími rostlinami. Tvoří kompaktní bělavě zelené polštáře. Lodyhy řídce vlášenité, bez středního svazku. Listy vejčitě kopinaté téměř zcela vyplněné žebrem. Tobolka výrazně zakřivená s nápadnou strumou. Svou životní strategií je typickým příkladem tzv. „perennial stayer“ (During,1979) s minimálním investováním do pohlavního rozmnožování v porovnání s vegetativním rozmnožováním a dlouhověkostí jednotlivých polštářů. Druh roste na kyselé, chudé půdě na suchých až vlhkých místech v listnatých nebo jehličnatých lesích, na humusové vrstvě skal, na holé rašelině i trouchnivějícím dřevě, od nížin na hranici lesního pásma. Vyhýbá se pouze bazickým substrátům.

Celkové rozšíření

Kosmopolitní druh. Těžiště jeho rozšíření je v montánně-temperátně-boreálním areálu severní polokoule s vazbou i na suboceánské oblasti. Vyskytuje se ale i v mírném i tropickém pásu jižní polokoule. V Evropě se vyskytuje od nížin až do nadmořské výšky 2300 m.

Rozšíření v ČR

Široce rozšířený druh po celém území s výjimkou nejvyšších poloh.

Ohrožení

V ČR nejsou recentně známy případy hromadného využívání a případného ohrožení tohoto druhu (druh se spíše šíří vzhledem k podzolizaci řady stanovišť).

Péče o druh

Široké rozšíření tohoto druhu v ČR nevyžaduje v současné době žádný stupeň ochrany.

Literatura

Materiály AOPK ČR 2000-2011, Mechorosty ČR http://botanika.bf.jcu.cz/bryoweb/klic/index.php

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.