O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůCévnaté rostliny

prha arnika (Arnica montana)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

prha arnika (Arnica montana)

Kategorie zákonné ochrany

Ohrožený

Červený seznam ČR

ohrožený (C3)

Červený seznam IUCN

-

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha V)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Prha arnika je druh silikátových podkladů a mělkých, někdy rašelinných půd. Roste na vlhkých a rašelinných loukách, pastvinách, vřesovištích, v řídkých jehličnatých lesích a na lesních světlinách. Najdeme ji i v kosodřevině a na horských holích. Druh je hemikryptofyt, který má v zemi krátký, válcovitý oddenek. Kvete v červnu až srpnu ozdobnými, žlutými květy. Plody jsou nažky s jednořadým, pérovitým chmýrem. Rozšiřují se větrem.

Celkové rozšíření

Prha arnika je evropským druhem s těžištěm rozšíření v horách střední Evropy. Na severu zasahuje do jižního Norska, na východ do Lotyšska a Východních Karpat, na jih přes Rakousko k Jadranu, dále hranice prochází severní částí Apeninského poloostrova a jihovýchodní Francií. Ostrůvkovitě zasahuje na Pyrenejský poloostrov až do jižního Portugalska.

Rozšíření v ČR

Prha arnika je alpským migrantem a její výskyt u nás soustředěn hlavně do pohraničních hor Čech, směrem na východ jejich lokalit rychle ubývá, na Moravě je vzácná. Roztroušeně, místy až hojně roste na Šumavě, v Krušných horách, Krkonoších a Jizerských horách, dále se vyskytuje ve Slavkovském lese, v Brdech, na Třeboňsku a jinde. Na Moravě má ojedinělé výskyty v Hrubém Jeseníku, Beskydech, na Dačicku aj.

Ohrožení

Prha je ve většině zemí Evropy vzácná a uvedená na Červených seznamech. V Česku na mnoha lokalitách vymizela, přispělo k tomu hlavně intenzivní využívání luk v minulosti nebo naopak jejich úplné opuštění. Na některých spíše izolovaných lokalitách však mohla být populace decimována i sběrem, neboť je tradiční léčivou bylinou. Má protizánětlivé a hojivé účinky, celá rostlina je však jedovatá, její použití podléhá proto přísnějším předpisům. Domácí produkce výrobků s obsahem výtažků z arniky není vysoká, tradičně ji používá např. Vřídlo Karlovy Vary a Alpa Velké Meziříčí. Při výrobě se používá extraktů z rostlin, které pocházejí z kultur. Sběr arniky z přírody ke komerčním účelům se u nás nepředpokládá, spíše náhodně a ojediněle může být rostlina sbírána pro tradiční využití v domácím léčitelství.

Péče o druh

Na přírodních stanovištích prha arnika nevyžaduje téměř žádnou péči, louky je však třeba pravidelně kosit.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.