O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůSavci

tchoř tmavý (Mustela putorius)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

tchoř tmavý (Mustela putorius)

Kategorie zákonné ochrany

Žádná

Červený seznam ČR

nejsou dostatečné informace (DD)

Červený seznam IUCN

málo dotčený (LC)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha V)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha III

CITES

Ekologie a biologie

Tchoř tmavý v našich podmínkách podle dosavadních zkušeností přednostně vyhledává otevřenou krajinu, v níž osídluje zejména břehy vodních toků, nádrží a jiná vlhčí místa, ale zdržuje se i v zalesněných územích a v horách, kde v návaznosti na chaty vystupuje příležitostně až na hřebeny; často se také objevuje v sídlištích (osadách, vesnících i na okrajích větším měst a městských aglomerací), nicméně detailní rozbor stanovištních nároků u nás nebyl (v celkovém měřítku ani regionálně) proveden. Jediným nepřímým ukazatelem vývoje početních stavů našich populací tchoře tmavého mohou být počty úlovků oficiálně vykazované v rámci myslivecké statistiky. Přestože shrnují hodnoty pro oba druhy našich tchořů – tj. tmavého a stepního, lze je vzhledem ke zcela marginálnímu výskytu druhého ze jmenovaných druhů považovat za odraz poměrů u tchoře tmavého. Je evidentní, že od přelomu 60.-70. let minulého století má lov tchořů výrazně klesající tendenci.

Celkové rozšíření

Tchoř tmavý se vyskytuje se ve velké části Evropy od Skotska a Walesu po Ural a Černé moře, na severu zasahuje do jižních oblastí Skandinávie a Finska.

Rozšíření v ČR

Jedná se o druh rozšířený víceméně (na vhodných stanovištích) po celém území ČR; poslední mapovací akce z poloviny 90. let 20. století zaznamenala na podkladě údajů z dotazníků jeho na téměř 98 % našeho území (614 mapovacích kvadrátů).

Ohrožení

Péče o druh

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.