O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůRyby

piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis)

Kategorie zákonné ochrany

Ohrožený

Červený seznam ČR

ohrožený (EN)

Červený seznam IUCN

téměř ohrožený (NT)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha III

CITES

Ekologie a biologie

Piskoř pruhovaný vyhledává zabahněné pomalu tekoucí či stojaté vody včetně některých rybníků. Žije o dna, kde se zahrabává do substrátu, má schopnost doplňkového střevního dýchání, která značně zvyšuje odolnost tohoto druhu k nepříznivým podmínkám, takže přežije i krátkodobé přechodné vyschnutí vody. Jeho potravu tvoří především larvy hmyzu a malí vodní měkkýši. Jikry jsou nalepovány na porosty vodních rostlin a na kořeny. V okolí úst má deset vousků, dosahuje velikosti do 35 centimetrů.

Celkové rozšíření

Je znám z areálu svého výskytu od řeky Seiny po Něvu a od povodí Dunaje až po Volhu. Chybí v povodí Severního ledového oceánu, v Anglii, Skandinávii, Finsku, na jihoevropských poloostrovech, na Krymu a na Kavkaze.

Rozšíření v ČR

Na našem území se objevuje mozaikovitě ve stojatých či mírně tekoucích vodách všech tří hlavních povodí.

Ohrožení

Největším ohrožením pro tento druh je ztráta vhodného biotopu. Vzhledem k izolovanosti jednotlivých populací nemá totiž příležitost stanoviště znovu osídlit z blízké lokality.

Péče o druh

Vzhledem ke zranitelnosti jednotlivých izolovaných populací vyžaduje přísnější ochranné podmínky. Místa s výskytem piskoře pruhovaného je zapotřebí chránit komplexním zachováním vhodných podmínek se zaměřením na vyhovující substrát a kvalitu vody. V případě rybníků je nutné navrhnout hospodaření a rybí obsádku, jež populaci piskoře neohrozí.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.