O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůBrouci

zrněnec řádkový (Stephanopachys substriatus)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

zrněnec řádkový (Stephanopachys substriatus)

Kategorie zákonné ochrany

Žádná

Červený seznam ČR

ohrožený (EN)

Červený seznam IUCN

neznámý

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Saproxylofágní druh žijící pod kůrou smrků, borovic a buků, kde se pravděpodobně živí myceliemi hub. Preferuje dřevo poškozené požáry, kůru zasaženou ohněm a mladší dřevo jehličnanů.

Celkové rozšíření

Evropa až po Sibiř, severní Amerika (Kanada, USA). Znám z Francie, Velké Británie, Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Česka, Slovenska (znám jen z Vysokých Tater), Litvy, Estonska, Skandinávie, Finska, Běloruska, Bosny, Chorvatska a Srbska.

Rozšíření v ČR

Z České republiky nejsou známy recentní nálezy. Fleischerem bylo nalezeno 5 kusů v Adamově u Brna, pravděpodobně v první čtvrtině dvacátého století.

Ohrožení

Není konkrétně známo. Pravděpodobná je však situace jako v případě ostatních saproxylických druhů ohrožených intenzivním lesnickým hospodařením.

Péče o druh

Není známo. Některé zdroje pouze nekonkrétně omezují změny a lesnické hospodaření na osídlených lokalitách. Pravděpodobná je i možnost managementu upraveného ve vztahu k lesním požárům, ve formě neodstraňování jejich pozůstatků.

Literatura

Fleischer A. 1927-30: Přehled brouků fauny ČSR. Brno: Mor. Mus. Zemské, 483 pp

Grov tallkapuschongbagge Stephanopachys substriatus) 2003

http://www.naturvardsverket.se/dokument/natur/n2000/2000dok/vagledn/bepdf/insekter.pdf

Majzlan O. 2005. Priaznivý stav druhu - Stephanopachys substriatus

www.sopsr.sk/natura/doc/priaznivy_stav/59.doc

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.