O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůRyby

sekavčík horský (Sabanejewia aurata)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

sekavčík horský (Sabanejewia aurata)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

nejsou dostatečné informace (DD)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha III

CITES

Ekologie a biologie

Stanoviště druhu tvoří proudné horské, podhorské, ale i nížinné toky s mělkou vodou. Preferuje mělčí proudivé úseky se štěrkovito-kamenitým dnem pokrytým slabou vrstvou detritu. Sekavčíci většinou leží na dně nebo pod kameny, kde sbírají drobné živočichy i fytoplankton, na zimu se zavrtávají do substrátu tak, že jim vyčnívá pouze hlava. Jedná se o teritoriální ryby fixované na svá stanoviště. Dožívají se maximálně tří let a dorůstají velikosti do 15 centimetrů.

Celkové rozšíření

Sekavčík horský obývá oblast od povodí Visly a Dunaje, přes povodí Donu a kavkazské toky až na území Íránu.

Rozšíření v ČR

Znalosti o výskytu tohoto druhu v České republice byly dříve omezeny jen na tok Bečvy, kde byl v minulosti zjištěn na různých místech od ústí Bečvy do Moravy až po Vsetínskou Bečvu a její přítok Senici. Na Moravě se znovu sekavčík horský objevil v roce 2001 po téměř padesáti letech, a to v řece Vláře na území CHKO Bílé Karpaty, kam se vrátil ze Slovenska díky zrušení stupně nad ústím do Váhu.

Ohrožení

O příčinách poklesu stavů druhu nejsou podrobné informace stejně jako o biologii druhu obecně, a proto je do jejich detailního prošetření nutná důkladná ochrana.

Péče o druh

Pro ochranu tohoto druhu je nutná koncepce migračního zprůchodnění toků v nejvýchodnější části státu, které mají napojení na povodí Váhu. Při zlepšené kvalitě vody bude možné očekávat vytažení více populací sekavčíka horského na naše území, čímž se alespoň částečně rozšíří areál tohoto ohroženého a biologicky nadmíru zajímavého druhu.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.