O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůNetopýři

netopýr pobřežní (Myotis dasycneme)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

netopýr pobřežní (Myotis dasycneme)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (CR)

Červený seznam IUCN

téměř ohrožený (NT)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

příloha II

Bernská úmluva

příloha II

CITES

Ekologie a biologie

V letním období obývá bažinaté oblasti nížin s dostatkem stojatých a pomalu tekoucích vod, nad kterými loví potravu. Letní kolonie samic (5-30 ks) jsou nalézány na půdách budov, někdy také v dutinách stromů, samci a mladé kusy se objevují v ptačích či netopýřích budkách. Netopýr pobřežní zimuje v jeskyních a štolách. Vzhledem k nedostatku podzemních prostor v oblastech letního výskytu je tento druh nucen za zimovišti vykonávat dosti dlouhé přesuny (až 330 km).

Celkové rozšíření

Netopýr pobřežní představuje reliktní prvek palearktické fauny s ostrůvkovitým výskytem mezi 48 a 60° severní šířky (od Holandska až po střední Sibiř).

Rozšíření v ČR

V České republice se netopýr pobřežní objevuje dosti vzácně na zimovištích v severním pohraničí státu (Jizerské hory, Krkonoše, ojediněle Broumovsko a Jeseníky), kam přilétá z přilehlých nížin středního Německa a Polska. Vcelku pravidelně bývá nalézán i na zimovištích v Moravském krasu. V této oblasti byl opakovaně zjištěn také letní výskyt netopýra pobřežního. V roce 1999 byla na jižní Moravě zaznamenána kojící samice, což prokazuje rozmnožování tohoto druhu na území ČR.

Ohrožení

Obecně může být netopýr pobřežní ohrožen zánikem mokřadních biotopů, v podmínkách ČR je hlavním faktorem uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.

Péče o druh

Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy), zachování dostatečného množství dutých stromů a mokřadních oblastí.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.