O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůCévnaté rostliny

lněnka bezlistenná (Thesium ebracteatum)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

lněnka bezlistenná (Thesium ebracteatum)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

-

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha I

CITES

Ekologie a biologie

Naleziště druhu se nachází na vlhké slatinné louce, s minerálně silnou, hlubokou půdou s kolísající hladinou podzemní vody. Velmi vzácně, jen při povodních bývá louka přeplavena vodou. V lučních porostech převládají trávy, včetně ohrožené pěchavy slatinné, charakteristické jsou dále druhy střídavě zaplavovaných bezkolencových luk. Lněnku doprovázejí četné ohrožené taxony uvedené na Červeném seznamu: mečík bahenní, vstavač kukačka, hvozdík pyšný aj. Lněnka je vytrvalá, poloparazitická bylina, která však nemá specifického hostitele. V zemi má tenký oddenek s plazivými výběžky, ze kterých vyrůstají jednotlivé nebo nahlučené lodyhy. Kvete v květnu drobnými, nenápadnými květy. Rozmnožuje se generativně nažkami, převažuje však vegetativní rozmnožování plazivými podzemními výběžky.

Celkové rozšíření

Východoevropský druh zasahující jednotlivými lokalitami do střední Evropy (Německo, Polsko, Rakousko, Česko, kdysi Dánsko a Slovensko). Jediné současné české naleziště leží na jihozápadní hranici světového areálu.

Rozšíření v ČR

Druh měl u nás v minulosti několik lokalit ve středních a severních Čechách, nyní roste na jediné v národní přírodní památce Slatinná louka u Velenky.

Ohrožení

Lněnka není na Slatinné louce u Velenky viditelně ohrožena, populace je poměrně silná a druh se zde vyskytuje po dlouhou dobu. Na populaci se pravděpodobně ani negativně neprojevilo odvodnění louky, neboť má ve vztahu k vlhkostním poměrům stanoviště širokou ekologickou toleranci. Lokalita leží v blízkosti intenzivně využívaných polních kultur, to by mohlo ve výjimečných případech znamenat jisté ohrožení. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední lokalitu v České republice, a navíc ležící na okraji areálu, zvyšuje se i pravděpodobnost ohrožení české populace různými nepříznivými nahodilými vlivy nebo extrémními výkyvy počasí.

Péče o druh

Louka se pravidelně seče v červenci nebo srpnu, až po odkvětu a vysemenění většiny ohrožených druhů. Seno je využíváno jako krmení pro dobytek.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.