O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůCévnaté rostliny

matizna bahenní (Angelica palustris)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

matizna bahenní (Angelica palustris)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

-

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha I

CITES

Ekologie a biologie

Matizna roste na slatinných loukách na půdách s vysokým obsahem humusu, s neutrální až slabě zásaditou reakcí a vysokou hladinou podzemní vody. V minulosti často osídlovala okraje odvodňovacích příkopů. Matizna nesnáší zastínění ani přílišnou konkurenci dalších rostlin. Jedná se o dvouletou, zřídka tříletou nebo i víceletou bylinu, která kvete od června do září. Květy ve složeném okolíku opyluje hmyz, plody jsou nažky s vysokou klíčivostí, v přírodě klíčí zčásti na jaře a zčásti na podzim. Obsahují vonné látky, proto byl druh dříve využíván v lidovém léčitelství.

Celkové rozšíření

Evropsko-západosibiřský druh s kontinentální tendencí, evropská naleziště se nacházejí v Německu, Polsku, Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Černé hoře, na sever zasahuje do východního Pobaltí, dále roste v Bělorusku, na Ukrajině, v Moldávii a Rusku.

Rozšíření v ČR

Matizna rostla kdysi na sedmi lokalitách v Polabí a Pomoraví, v současné době existují jen dvě lokality na střední Moravě - Hrdibořické rybníky a Černovírské slatiniště. Na obě lokality byl druh zpětně vysazen z kultury pocházející z Hrdibořic.

Ohrožení

Matizna v Česku téměř vyhynula, neboť byly odvodňováním a přeměnou na zemědělskou půdu zničeny její biotopy - vlhké a slatinné louky. Udržení vyšší hladiny podzemní vody je problematické i v současné době. Druh je konkurenčně slabý, proto by došlo k jeho ústupu i při absenci kosení a zarůstání lokality dřevinami.

Péče o druh

Na obou lokalitách jsou pravidelně sečeny luční biotopy. Seč se provádí dvakrát do roka, aby se snížila konkurence ostatních lučních druhů (první seč se provádí do začátku června, druhá až po dozrání nažek). Dále se realizuje řada speciálních opatření k posílení druhu, které provádějí specializované firmy nebo nevládní organizace ochrany přírody. Spočívají ve výsevech semen, vysazování napěstovaných semenáčků, obsekávání skupin rostlin a dalších zásazích.

Pro matiznu je od roku 2000 realizován záchranný program, v rámci nějž jsou obě lokality pravidelně monitorovány. Více informací na www.zachranneprogramy.cz

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.