O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůCévnaté rostliny

lipnice jesenická (Poa riphaea)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

lipnice jesenická (Poa riphaea)

Kategorie zákonné ochrany

Kriticky ohrožený

Červený seznam ČR

kriticky ohrožený (C1)

Červený seznam IUCN

kategorie ohrožení neurčena (I)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

příloha I

CITES

Ekologie a biologie

Lipnice jesenická roste ve skalních štěrbinách, teráskách a spárách kyselých hornin (fylonitů) Petrových kamenů v Jeseníkách v alpinském stupni. Mají plochý vrchol a zvedají se nad okolní terén do výšky okolo 7 metrů. Lipnice zde roste na několika místech ve štěrbinách skal v počtu několika desítek trsů, zpravidla bez doprovodu dalších druhů. Klimatické prostředí je pro rostliny extrémně nepříznivé – nízké teploty, v zimě často bez sněhové pokrývky, silné proudění větru a následné vysušování stanoviště. Druh patří do okruhu lipnice sivé (Poa glauca). Jde o vytrvalý, trsnatý druh trávy. Rozmnožuje se především vegetativně vnitropochevními výběžky. Ačkoli ke kvetení (červenec–srpen), opylování (větrem) a tvorbě plodů (dozrávajících v září) dochází poměrně pravidelně, následné klíčení a uchycování semenáčků je v extrémně nepříznivém prostředí Petrových kamenů asi spíše vzácností.

Celkové rozšíření

Lipnice jesenická roste pouze v České republice

Rozšíření v ČR

Druh je stenoendemit Hrubého Jeseníku rostoucí na jediné lokalitě – Petrových kamenech v národní přírodní rezervaci Praděd v nadm. výšce okolo 1435 m. Celkový počet rostlin jen málo přesahuje stovku.

Ohrožení

Ohrožení druhu vyplývá již ze skutečnosti, že se jedná o velmi malou populaci s výskytem vázáným na jedinou lokalitu na malé ploše. Navíc druh je závislý na přízni a nepřízni počasí; ve výrazně suchých letech jsou trsy značně oslabené a rozpadají se. Druh je sice pěstován v kultuře botaničkou Správy CHKO Jeseníky, ale výsadba a posilování druhu se na takto extrémním stanovišti prakticky nedá realizovat. Populace lipnice byla velmi zdecimována v sedmdesátých letech minulého století, kdy byla lokalita hojně navštěvována turisty a lyžaři. Poté, co byly Petrovy kameny znepřístupněny veřejnosti, se populace druhu zlepšila. Lokalita je doposud ojediněle navštěvována neukázněnými návštěvníky, kteří zde ponechávají odpadky a obohacují půdu dusíkem. Z neznalosti by mohlo dojít i k poškození rostlin lezením po skalách.

Péče o druh

Na lokalitě se management zatím neprovádí, spíše je třeba vyloučit všechny negativní lidské vlivy. Poškození populace lipnice, ale i další důvody vedly k tomu, že byl na Petrovy kameny zakázán přístup. Na blízké turistické chodníky byly umístěny vysvětlující tabule a vybudováno dřevěné zábradlí, omezující nežádoucí pohyb návštěvníků. Celá populace je pravidelně monitorována, abychom získali podrobné znalosti o nárocích druhu, jeho biologii a stavu.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.