O druhu Monitoring druhu Hodnocení stavu druhu
DomůCévnaté rostliny

hvozdík Lumnitzerův (Dianthus lumnitzeri)

dle nařízení vlády 166/2005 Sb.

hvozdík Lumnitzerův (Dianthus lumnitzeri)

Kategorie zákonné ochrany

Silně ohrožený

Červený seznam ČR

silně ohrožený (C2)

Červený seznam IUCN

Silně ohrožený (E)

Směrnice o stanovištích

o stanovištích (příloha II a IV)

Bonnská úmluva

Bernská úmluva

CITES

Ekologie a biologie

Hvozdík Lumnitzerův je druhem skalních štěrbin, kamenitých svahů a pěchavových trávníků. Lokality se obvykle nacházejí na nepřístupných místech příkrých skal ve výškách 360–550 m n. m. Nemá vyhraněné nároky na expozici, ale roste výhradně na vápenci na skeletovitých humózních půdách. Vytrvalá, trsnatá bylina se silnými kůlovitými kořeny dobře přežívá v extrémním skalním prostředí. Většinou vytváří husté polštáře, při konkurenci dalších bylin mohou být porosty ale i prořídlé. Kvete poměrně krátce v květnu a červnu, květy jsou opylovány hmyzem.

Celkové rozšíření

Druh s nevelkým panonským areálem se vyskytuje mimo Českou republiku také na Slovensku (Děvín, Malé Karpaty, Čachtické a Tematínské kopce), v Dolních Rakousích (Hainburger Berg) a v severním Maďarsku (Pilis).

Rozšíření v ČR

Hvozdík Lumnitzerův roste pouze na Pavlovských kopcích, kde jsou známy pouze 4 lokality (Děvín, Martinka, Růžový vrch a Stolová hora), všechny mají zajištěnou územní ochranu v rámci NPR Děvín-Kotel-Soutěska a NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. Vysazen byl v PR Střemošická stráň u Střemošic ve východních Čechách.

Ohrožení

Ohrožení vyplývá především z malého počtu lokalit a výskytu na okraji nepříliš rozsáhlého areálu. Samotná stanoviště nejsou vzhledem k jejich charakteru tak ohrožená, občasný sešlap turisty a disturbance zvěří nepředstavuje pro rostliny závažné nebezpečí. Výskyt druhu na exponovaných a nepřístupných stanovištích napomáhá jeho ochraně, ale i přesto může docházet k pokusům některých skalničkářů přenést jej do kultury.

Péče o druh

Lokality tohoto druhu nevyžadují prozatím žádný management, pokud by docházelo na některých lokalitách k zarůstání dřevinami, je třeba je občasně vyřezat.

Literatura

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.