O ptačí oblasti Monitoring ptačí oblasti
DomůPtačí oblasti

Bohdanečský rybník (CZ0531012)

Ptačí oblast Bohdanečský rybník (306,7 ha) leží ve východních Čechách (50° 06´ N 15° 40´ E, 220 m n.m.). Zahrnuje jeden velký a čtyři malé rybníky, síť potoků a kanálů, rozsáhlé litorální porosty rákosu, orobinců a ostřic, vlhké sečené louky, vlhké olšiny a fragmenty suchých doubrav na písečných dunách. V území byl zdokumentován výskyt více než 200 druhů ptáků, nacházejí se zde i zajímavá společenstva ostatních živočichů. Více informací viz PACLÍK et al. (2002, 2003).

Předmětem ochrany je zde chřástal kropenatý (Porzana porzana).

Z pohledu ochrany je negativní zejména celkové stárnutí litorálních porostů a snížení křivolakosti pobřežní linie. Řízenou péčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR jsou proto cíleně obnovovány laguny v rákosinách a sečeny mokré louky. Od roku 2002 na území pracuje patronátní skupina v rámci programu Významná ptačí území (IBA), realizovaného Českou společností ornitologickou.
Zdroj informací:
Paclík, M. (2006): Metody monitoringu ptačích oblastí – Bohdanečský rybník. Dep. AOPK ČR, Praha, 5 pp.

Výčet druhů, jež jsou hlavním předmětem ochrany

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.