Seznam biotopů A7 - Kosodřevina
DomůPřírodní stanoviště

Křoviny s borovicí klečí (Pinus mugo) a pěnišníkem Rhododendron hirsutum (Mugo-Rhododendretum hirsuti) (4070)

Třída habitatů

Vřesoviště a křoviny mírného pásu, Tvrdolisté křoviny

Popis

Keřovité porosty kosodřeviny vytváří v horách samostatný vegetační stupeň. Představují primární společenstva subalpínského stupně v nadmořských výškách 1200 – 1450 m, na lavinových drahách a sutích sestupují i níže. Lokálně se vyskytují i v nižších polohách na skalních stanovištích (Šumava). Půdy na nichž kosodřevina roste jsou nejčastěji kamenité, silně kyselé s vyvinutou vrstvou surového humusu. Kosodřevina navazuje na klimaxové smrčiny a na své horní hranici přecházejí do stupně alpínských holí.

Z ochranářského hlediska je důležitý především primární výskyt kosodřeviny v Krkonoších a na Šumavě. Díky výsadbě najdeme kosodřevinu však také v Hrubém Jeseníku a na Kralickém Sněžníku.

Priorita

Ano

Základy monitoringu

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.