Seznam biotopů T3.4B - Širokolisté suché trávníky bez význačného výskytu vstavačovitých a s jalovcem obecným (Juniperus communis) T8.1A - Suchá vřesoviště nížin a pahorkatin s výskytem jalovce obecného (Juniperus communis) T8.2A - Sekundární podhorská a horská vřesoviště s výskytem jalovce obecného (Juniperus communis)
DomůPřírodní stanoviště

Formace jalovce obecného (Juniperus communis) na vřesovištích nebo vápnitých trávnících (5130)

Třída habitatů

Vřesoviště a křoviny mírného pásu, Tvrdolisté křoviny

Popis

Jedná se o rozvolněné nebo téměř zapojené formace jalovce a travinnobylinné nebo keříčkovité vegetace. Jalovec se nejčastěji šíří na extenzivně využívané nebo opuštěné pastviny bez ohledu na typ různého typu substrátu. Preferuje však lehčí půdy, resp. vysychavá stanoviště.

Cenné jalovcové formace najdeme v trávnících od nejnižších poloh (vápnomilná společenstva suchých trávníků) přes pastviny (svaz Cynosurion) až po chudé podhorské smilkové trávníky s dominantním vřesem.

Priorita

Ne

Základy monitoringu

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.