Seznam biotopů T6.2A - Bazifilní vegetace efemér a sukulentů s převahou netřesku výběžkatého (Jovibarba globifera) T6.2B - Bazifilní vegetace efemér a sukulentů bez převahy netřesku výběžkatého
DomůPřírodní stanoviště

Vápnité nebo bazické skalní trávníky (Alysso-Sedion albi) (6110)

Třída habitatů

Přirozené a polopřirozené travinné formace

Popis

Pionýrské, řídce zapojené a nízké porosty s převahou efemérních vápnomilných druhů, drobných trvalek a sukulentních rostlin. Osídlují mělké půdy a droliny na skalnatém podkladu a často přecházejí i na samotné skalky. Převládajícím typem podkladu jsou vápence, ale podobná společenstva se tvoří i na neovulkanitech (andezity, čediče). Tato pionýrská společenstva hrají důležitou roli v sukcesním procesu, neboť připravují substrát na pozdější uchycení travin.

Priorita

Ano

Základy monitoringu

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.