Seznam biotopů R2.4 - Zrašelinělé půdy s hrotnosemenkou bílou (Rhynchospora alba)
DomůPřírodní stanoviště

Prolákliny na rašelinném podloží (Rhynchosporion) (7150)

Třída habitatů

Vrchoviště, rašeliniště a slatiniště

Popis

Jednotka zahrnuje porosty v nichž dominuje hrotnosemenka bílá, rosnatky, plavuňka zaplavovaná a rašeliníky sekce Subsecunda a Palustria, které rostou v mělkých mezotrofních rašeliništích na subhydrických půdách a na písečném podloží. Na většině lokalit je vyrovnaný vodní režim, voda stagnuje a nebo je pouze v nepatrném pohybu. Obsah minerálních látek ve vodě je nízký, reakce prostředí je kyselá.

V našich podmínkách společenstva představují iniciální stádia v tvorbě slatin. Vyhovuje jim občasná disturbance. Kromě primárních stanovišť se tato vegetace vyskytuje v opuštěných pískovnách a kaolinových dolech.

Priorita

Ne

Základy monitoringu

Rozšíření v ČR:
(c) 2007 Biomonitoring - Oficiální webové stránky AOPK ČR věnované monitoringu v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu monitoring@nature.cz. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2007 - všechna práva vyhrazena. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.